HOLLANDACA SINAVI

Temel Yerleşim Bilgi Sınavı sınava girecek kişinin Hollanda’ya gitmeden önce ikamet ettiği ülkede bulunan Hollanda temsilciliğinde girmek zorunda olduğu bir sınavdır. Sınavda başarılı olduğunu belgeleyen sertifika, Geçici Oturum İzni (MVV) almadan önce alınması gerekli belgelerden biridir. Sadece Geçici Oturum İzni’ne (MVV) sahip kişiler Oturum İzni için başvuruda bulunabilecektir. Oturum İzni Hollanda’da 3 aydan fazla kalmak isteyenler için zorunludur. Sınav Hollandaca dilinde sesli olarak yapılır. Bu şekilde sınava giren kişinin hem Hollandaca dil becerileri hem de Hollanda toplumu hakkındaki bilgisi test edilir.Belli bir süre için Hollanda’da ikamet etmek isteyen 16 ve 65 yaş arasındaki herkes geçici oturum izni için başvurmak ve halen ikamet ettiği ülkede yapılan Temel Yerleşim Bilgi Sınavına girerek sınavda başarılı olmak zorundadır. Bu zorunluluk Hollanda’da yaşayan biri ile yeni bir aile oluşturmak veya Hollanda’da yaşayan ailesi ile yeniden bir araya gelmek isteyen kişiler için de geçerlidir. Görev amaçlı olarak Hollanda’ya gidecek din görevlileri de bu sınava girmek zorundadır.

Sınav için başvuru ve kayıt;

Kayıt Formu IND’nin resmi web sitesindeki kayıt formu doldurularak yapılabilir. Kayıt işlemi tamamlanır tamamlanmaz aday ödeme tanıtım numarası alır. Daha sonra bildirilen hesaba daha önce alınan ödeme referans numarası belirtilerek 350 Euro sınav harcı yatırılır. Ödeme işlemi gerçekleşir gerçekleşmez sınava girmek için Hollanda Konsolosluğu veya Büyükelçiliği’nde sınav için randevu alınabilir. Bunun için adayın ikamet etmekte olduğu ülkede bulunan temsilciliğe başvurması gereklidir.Kursumuza kayıt yaptıran herkese yukarıdaki süreçlerde rehberlik hizmeti sunuyoruz ve işlemlerin eksiksiz yerine getirilmesini sağlayarak zaman kaybına engel oluyoruz.

Sınav Prosedürü;

Aday sınav için belirtilen tarih ve yerde hazır bulunur. Aday öncelikle geçerli bir pasaport ile kimliğini doğrular. Pasaport fotokopisi de kimliğin doğrulanması için yeterlidir. Adayın kişisel bilgileri not edilir, fotoğrafı çekilir ve parmak izi alınır. Ardından konsolosluk görevlisi tarafından adaya sınav süresince neler yapması gerektiği konusunda bilgi verilir. Sınav doğrudan bilgisayara bağlı bir telefon aracılığı ile yapılır. Sınav başlamadan önce adaya Hollandaca olarak kendisinden yapılması istenen şeyler tekrar hatırlatılır. Aday mikrofondan sesi duyar ve sorular bilgisayar aracılığı ile sorulur. Kulaklık eklenmiş mikrofon aracılığı ile aday cevaplarını sesli olarak iletir.

Sınavın Bölümleri;

Sınav üç bölümden oluşur:Birinci bölümde Hollanda toplumu hakkındaki bilgi test edilir. Resimli kitapçığa dayalı birkaç soru adaya telefon aracılığı ile sorulur. Sorular aşağıdaki konulardan oluşur:1.Hollanda: Hollanda’da yaşam, coğrafya ve ulaşım. 2.Tarih 3.Anayasa, demokrasi ve yasalar 4.Hollandaca ve Hollandaca öğrenmenin önemi 5.Çocuk bakımı ve eğitim 6.Sağlık Bakımı 7.Çalışma ve Gelir.

İkinci bölümde; Hollandaca dilbilgisi test edilir. Cümle tekrarı, kısa soruların cevaplandırılması, karşıt sözcükler, hikayelerin anlatılması.

Üçüncü bölümde;kelime okuma, cümle okuma, paragraf okuma, cümle tamamlama, paragraf okuma ve paragrafla ilgili soruları cevaplama yapılır.

Hollanda Toplumu Hakkında Bilgi” (Birinci Bölüm), yaklaşık 15 dakika sürüyor. Beş dakika ara verilir ve Hollandaca Dil Bilgisinin test edildiği ikinci bölüme geçilir. Bu bölümde de adaya 15 dakika süre tanınır. Sınavın üçüncü bölümü ise yarım saat kadar sürmektedir.

Sınavın her üç bölümünden de geçer notu alan aday Temel Yerleşim Bilgi Sınavında başarılı olmuş sayılır. Sınavın bir bölümünde başarısız olan adayın sınavın tamamı için yeniden sınava girmesi gerekir. Sınavdan geçer not alan adayın sertifikası bir yıl için geçerli sayılır. Buna göre sınavda başarılı olan adayların MVV için bir yıl içinde başvuruda bulunması gerekir.

Sınavda Başarılı Olunmaz ise;

Sınavda başarısız olan aday tekrar sınava girebilir. Sınavda başarısız olduğunuz takdirde bunun nedenini tespit ediyor ve çok kısa bir süre içerisinde tekrar sınava girmenizi sağlıyoruz. Ancak programımızı takip eden adaylar tam başarı sağlamış ve şimdiye kadar sınavda başarısız olan bir aday olmamıştır.

Sınava tekrar girmek isteyen aday yukarıda bahsedildiği şekilde 350 Euro’yu belirtilen hesaba yatıracak ve bundan sonra sınav için randevusunu alacaktır.

Sınava En İyi Şekilde Hazırlanmak İçin;

Sınava hazırlanmak için adayın Hollanda toplumu ve Hollandaca diline aşina olması gerekir. Bu konuda yetersiz olan adaylara ortalama 7  hafta süren, başarı durumuna göre 3 veya 4 hafta da tamamlanabilen özel programımıza kayıt yaptırmalarını tavsiye ederizAile birleşimi kurslarımız:Avcılar,Kadıköy,Ümraniye,Maltepe ve pendiktedir.

 

hollandaca, sınavı, sonuç, belgesi,hollanda,mvv,sınav,uyum,yerleşim,yerleşik,vizesi,vize,koşulları,şartları